Sort by

Michael has logged 73 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gloria

Gloria

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Feel Like Disco

I Feel Like Disco

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Razorback

Razorback

1984
×
★★½
Edit this entry  
28
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Promise You Anarchy

I Promise You Anarchy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black River

Black River

1957
×
★★½
Edit this entry  
24
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bonobo

Bonobo

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Me Him Her

Me Him Her

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Marguerite & Julien

Marguerite & Julien

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1967
×
★★★
Edit this entry  
15
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Syrian Love Story

A Syrian Love Story

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paris 05:59 / Théo & Hugo

Paris 05:59 / Théo & Hugo

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tharlo

Tharlo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mammal

Mammal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mercenary

Mercenary

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Family Film

Family Film

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Helmut Berger, Actor

Helmut Berger, Actor

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Office

Office

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Nero

I Am Nero

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Graduation

Graduation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ella

Ella

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Being 17

Being 17

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mimosas

Mimosas

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zach's Ceremony

Zach's Ceremony

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reset

Reset

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry