Sort by

Chris has logged 362 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
31
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Edit this entry  
30
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★½
Edit this entry  
02
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
T-Men

T-Men

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★
Edit this entry  
18
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Five Star Final

Five Star Final

1931
×
★★★★
Edit this entry  
18
Roll Red Roll

Roll Red Roll

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
14
Float

Float

2019
×
Edit this entry  
13
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Small Fry

Small Fry

2011
×
Edit this entry  
13
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
Edit this entry  
12
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★
Edit this entry  
12
The Spy in Black

The Spy in Black

1939
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Captain's Paradise

The Captain's Paradise

1953
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
29
The Purchase Price

The Purchase Price

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★★
Edit this entry  
29
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★½
Edit this entry