Οι Αισθηματίες ★★

"Οι άνθρωποι σκοτώνουν από μίσος, από βαρεμάρα, από μοναξιά" (Taibo)

"Tο πρώτο πράγμα που έκανε ο Θεός είναι η αγάπη έπειτα έρχεται το αίμα κι η δίψα για το αίμα" (Σεφέρης)
Θυμίζει Νικολαϊδη και ό,τι θυμίζει Νικολαϊδη μπορώ να το αγαπήσω. Δεν είναι σπουδαία ταινία, Δεν έχει καλούς χαρακτήρες. Δεν έχει ομαλές μεταβάσεις. Έχει όμως το τελευταίο τρίλεπτο με το πεσμένο παγωτό τυλιγμένο στη χαρτοπετσέτα με το αίμα και τα λόγια του Εκκλησιαστή να αποκτούν πλέον νόημα μετά την ανάγνωσή τους στο κενό στην αρχή της ταινίας. Και έχει ωραία μουσική. Αλλά η μουσική δε κάνει τις ταινίες. Είναι ρομαντική; Είναι, απλοικά δεμένη στο άρμα του κλασικού σκοτεινού ρομαντισμού. Πρέπει να ήσουν ωραίος τύπος Νίκο Τριανταφυλλίδη, που σήμερα σε έμαθα με τόσο κακή αφορμή.

"Ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης...Οι γενιές φεύγουν και έρχονται, όμως η γη παραμένει στους αιώνες...
Ό,τι υπήρξε θα ξαναϋπάρξει, κι ό,τι έγινε θα γίνει κάποτε ξανά. Τίποτα δεν είναι καινούριο πάνω σ᾽ αυτή τη γη...Τα περασμένα κανείς δεν τα θυμάται. Και όσα θα συμβούν, θα σβήσουν απ᾽ τη μνήμη των ανθρώπων, που θά ᾽ρθουν ύστερ᾽ από μας...Ό,τι στράβωσε δεν γίνεται να ισιώσει κι ό,τι λείπει δεν μπορεί να μετρηθεί...Τα είδα όλα όσα διαδραματίζονται κάτω απ᾽ τον ήλιο και διαπίστωσα πως όλα ήταν μάταια κι εφήμερα."

wanaka liked this review