Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Wanderley Teixeira

Wanderley Teixeira

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Wanderley
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Wanderley’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★½ Watched by Wanderley Teixeira 23 May 2022 2

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/05/critica-top-gun-maverick.html

  • Pureza

    Pureza 2021

    ★★½ Watched by Wanderley Teixeira 18 May 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/05/critica-pureza.html

  • The Joy Of Things

    The Joy Of Things 2021

    ★★★ Watched by Wanderley Teixeira 17 May 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/05/critica-felicidade-das-coisas.html

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★½ Watched by Wanderley Teixeira 10 May 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/05/critica-o-homem-do-norte.html

  • Spree

    Spree 2020

    ★★★½ Watched by Wanderley Teixeira 08 May 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/05/critica-spree.html

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★ Watched by Wanderley Teixeira 04 May 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/05/critica-o-peso-do-talento.html

  • Executive Order

    Executive Order 2020

    ★★ Watched by Wanderley Teixeira 18 Apr 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/04/critica-medida-provisoria.html

  • Titane

    Titane 2021

    ★★★½ Watched by Wanderley Teixeira 15 Apr 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/04/critica-titane.html

  • Quem tem medo?

    Quem tem medo? 2022

    ★★★½ Watched by Wanderley Teixeira 27 Mar 2022

    Crítica do filme:
    www.chovendosapos.com.br/2022/04/27-e-tudo-verdade-quem-tem-medo.html

  • The Story of Film: A New Generation

    The Story of Film: A New Generation 2021

    ★★★½ Watched by Wanderley Teixeira 25 Mar 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/03/27-e-tudo-verdade-historia-do-cinema.html

  • Morbius

    Morbius 2022

    ★ Watched by Wanderley Teixeira 30 Mar 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/03/critica-morbius.html

  • The Story of Looking

    The Story of Looking 2021

    ★★★★ Watched by Wanderley Teixeira 24 Mar 2022

    Crítica:
    www.chovendosapos.com.br/2022/03/27-e-tudo-verdade-historia-do-olhar.html

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 43
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro