Mishal has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★
Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
05
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
02
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
2010

2010

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wer

Wer

2013
×
★★
Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Rampage

Rampage

2009
×
Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cosmos Laundromat

Cosmos Laundromat

2015
×
Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Edit this entry