Sort by

Steen has logged 366 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Them!

Them!

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
How to Hook Up Your Home Theater

How to Hook Up Your Home Theater

2007
×
★★½
Edit this entry  
20
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lorenzo

Lorenzo

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
John Henry

John Henry

2000
×
★★
Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
Edit this entry  
19
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friends of God: A Road Trip with Alexandra Pelosi

Friends of God: A Road Trip with Alexandra Pelosi

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Journey to the Seventh Planet

Journey to the Seventh Planet

1962
×
Read the review Edit this entry  
11
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
All Together

All Together

1942
×
Edit this entry  
09
Donald's Decision

Donald's Decision

1942
×
Edit this entry  
09
Donald's Vacation

Donald's Vacation

1940
×
Edit this entry  
09
Put-Put Troubles

Put-Put Troubles

1940
×
Edit this entry  
08
Bone Trouble

Bone Trouble

1940
×
Edit this entry