Sort by

Steen has logged 85 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★½
Edit this entry  
31
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
Edit this entry  
29
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Story of Menstruation

The Story of Menstruation

1946
×
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Education for Death: The Making of the Nazi

Education for Death: The Making of the Nazi

1943
×
Edit this entry  
26
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
Edit this entry  
26
Kill Buljo

Kill Buljo

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
The Country Cousin

The Country Cousin

1936
×
Edit this entry  
25
Merbabies

Merbabies

1938
×
Edit this entry  
25
Plane Crazy

Plane Crazy

1928
×
Edit this entry  
25
Hawaiian Holiday

Hawaiian Holiday

1937
×
Edit this entry  
25
Egyptian Melodies

Egyptian Melodies

1931
×
Edit this entry  
25
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
25
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
25
Elmer Elephant

Elmer Elephant

1936
×
Edit this entry  
25
The Grasshopper and the Ants

The Grasshopper and the Ants

1934
×
Edit this entry  
25
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
Edit this entry  
20
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
17
56 Up

56 Up

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Me and My Moulton

Me and My Moulton

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thank You, Mr. Moto

Thank You, Mr. Moto

1937
×
★★★
Edit this entry  
15
Think Fast, Mr. Moto

Think Fast, Mr. Moto

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
49 Up

49 Up

2005
×
★★★½
Edit this entry