RSS feed for Steen

Steen has logged 211 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Man Divided

Man Divided

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
Manden der tænkte ting

Manden der tænkte ting

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★
Edit this entry  
12
A Trip to Mars

A Trip to Mars

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The End of the World

The End of the World

1916
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Body Switch

Body Switch

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★½
Edit this entry  
17
Spielberg

Spielberg

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
20
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flickering Lights

Flickering Lights

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★
Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry