Sort by

Todd has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
East Lynne

East Lynne

1931
×
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Yearling

The Yearling

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nicholas and Alexandra

Nicholas and Alexandra

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House of Rothschild

The House of Rothschild

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pied Piper

The Pied Piper

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Colossal

Colossal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Badge of Courage

The Red Badge of Courage

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The World of Henry Orient

The World of Henry Orient

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Julia

Julia

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Law West of Tombstone

The Law West of Tombstone

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Four Daughters

Four Daughters

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Our Town

Our Town

1940
×
★½
Read the review Edit this entry