Sort by

Warp has logged 343 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide

Suicide

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lion

Lion

2016
×
Edit this entry  
16
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★½
Edit this entry  
09
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★
Edit this entry  
31
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Keane

Keane

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★½
Edit this entry