• Solaris

    Solaris

    ★★★½

    Nice remake that stands quite well on its own. The slow and poetic pacing is something that Soderbergh understood from the OG, and he created a dreamy atmosphere with it, dark colors with some vibrant colors at times. Luckily Soderbergh also focuses on the most interesting aspect from the OG; what makes a human a human. Hypnotic and philosophical, really great soundtrack also, a bit too bombastic, but ‘the zooming’ works quite well. Slightly underrated movie that knows perfectly how to remake something.

  • Moneyball

    Moneyball

    Quite boring, baseball isn’t also that much of cinematic sport like boxing is for example. Plus sport movies don’t interest me that much. Billy Beane just isn't that interesting and his motives aren't very clear either. He really wants to win and has the balls to make risky decisions. That's it. It gets more of the same after a while, luckily the movie is good to follow for people who don’t know anything about baseball.

  • Elevator to the Gallows

    Elevator to the Gallows

    ★★★

    Solid French film noir with some nice scenes and of course the beautiful improvised Jazz music of Miles Davis. Unfortunately, the story was very standard and predictable, so that’s what was holding me back a bit of rating this higher. I also didn't find Jeanne Moreau that convincing. Yet Ascenseur pour l'Échafaud has that typical film-noir atmosphere again, which makes it a must for the genre lover. Entertaining but unfortunately not that dreamy masterpiece for me.

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★

    Solid experience, although it’s more of a thriller with a few horror elements, which works pretty well. Ethan Hawke gives a chilling performance and the phone idea is creative although it gets slightly repetitive and feels slightly more like a gimmick over time. Not as scary as Sinister but of well this movie doesn’t bore for a second and is solid entertainment.

  • Men

    Men

    ★★★½

    If you kinda ignore the message and themes that aren’t subtle at all and are quite unoriginal, Men is still a nice trip with enough weirdness. Audiovisually its quite strong, with a lead actress that knows to impress. Although the course of the film is quite predictable, the descent into madness is fascinating. It keeps the tension high, gets under your skin and doesn’t hold back in the last 20 minutes. 

    A24 Ranked

  • May

    May

    ★★

    Decent build up but lacking that kind of creepy atmosphere. It’s a strange atmosphere, but that is mainly due to the strange behavior of May, Angela Bettis who acted well, but also ensured a slow pace of the film.The director seems to be in two minds here: will it be a real horror or more of a drama/thriller? Actually the latter, but we throw in some gore and call it a horror. Unfortunately that doesn't work for me.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★

    The atmosphere is solid, the settings are creepy and some designs are also haunting. Unfortunately Cronenberg can also do better than this, in terms of body horror it’s mid, it’s too soft and especially with a premise like this you can go extreme. Both Mortensen and Seydoux deliver, Dunst felt kinda out of place. Maybe mister Cronenberg can get some inspiration from Cronenberg Junior, who seems to understand modern horror cinema slightly better.

  • Vortex

    Vortex

    ★★★★

    TO ALL THOSE WHOSE BRAINS WILL DECOMPOSE BEFORE THEIR HEARTS

    Noé tries something new. With Vortex he manages to make his most subtle and personal movie yet while still being gloomy and anxiety inducing. The build-up is solid and the split-screen works both symbolically and as a style choice quite well. In terms of colors a bit more hesitant, but in the second half some familiar ‘Noé-lightning’ comes in. The downfall of the couple is heart breaking and gives you…

  • American Animals

    American Animals

    ★★★

    Fun movie, with a nice twist to its execution. The real versions of the characters pop up all the time in the film, sometimes even in the re-enacted scenes, together with the actors. Due to a particularly artful use of editing, this works excellently, without distracting from the most exciting and often very funny events. The plot isn't really that much, but the lively lead roles (Evan Peters in particular is great here) and the remarkably honest interview fragments with those involved make for a fun viewing experience.

  • Five Easy Pieces

    Five Easy Pieces

    ★★½

    Some very strong scenes, but the story as a whole lacked development for me: everyone is still grumpy and disillusioned, gruff and bored. Until the great end, then decisions are finally made. The sensitive family theme’s in the last three quarters of an hour is not touched with me. Visually also quite nice at times, but not too special in comparison with some other films from that area.

  • Watcher

    Watcher

    ★★★½

    Slick thriller. Aesthetically very clean, nicely shot with a foreign setting that helps a lot with the underneath tension this movie has to offer. The story is a bit by the numbers but the execution stands out, the atmosphere is quite gloomy and threatening. Both Monroe and Glusman are charismatic actors although their appearance helps a lot with that. The ending could’ve been a bit more daring, but still a very entertaining thriller with pleasant pacing.

  • The Long Good Friday

    The Long Good Friday

    ★★★½

    Bob Hoskins plays a strong role as a crime boss, who is slowly losing his grip on power in London. The beginning of the film is quite messy, later on it becomes luckily better. The film is also characterized by some nice long shots and the tone is regularly hard and raw. The end shot is pretty notable, one that will stay with me for a while.