Sort by

washington has logged 450 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aloha

Aloha

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Results

Results

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Distant Drums

Distant Drums

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hercules

Hercules

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the Way

All the Way

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Horace

Horace

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Daresalam

Daresalam

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Banished: How Whites Drove Blacks Out of Town in America

Banished: How Whites Drove Blacks Out of Town in America

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zan Boko

Zan Boko

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Schneider vs. Bax

Schneider vs. Bax

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Milarepa

Milarepa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Duch, Master of the Forges of Hell

Duch, Master of the Forges of Hell

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hallelujah Handshake

The Hallelujah Handshake

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everest

Everest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Fog

In the Fog

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Madwoman of Chaillot

The Madwoman of Chaillot

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Square

The Square

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Requiem from Java

Requiem from Java

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Every Thing Will Be Fine

Every Thing Will Be Fine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Program

The Program

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry