WashyBanjo has logged 59 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
UHF

UHF

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wings

Wings

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry