Julia has logged 446 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★½
Edit this entry  
31
The 101-Year-Old Man Who Skipped Out on the Bill and Disappeared

The 101-Year-Old Man Who Skipped Out on the Bill and Disappeared

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Night

Last Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
18
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★½
Edit this entry  
13
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Why Him?

Why Him?

2016
×
Edit this entry  
13
A Hustler's Diary

A Hustler's Diary

2017
×
★★
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
06
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Edit this entry  
05
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
01
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★½
Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Edit this entry