Julia has logged 35 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
½
Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★
Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★½
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★½
Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
Edit this entry