Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★½
Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Okja

Okja

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★
Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sound City

Sound City

2013
×
Edit this entry  
30
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bob Spit - We Do Not Like People

Bob Spit - We Do Not Like People

2021
×
★½
Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
03
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★½
Edit this entry  
24
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
★★½
Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lost World

The Lost World

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
Edit this entry  
10
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★
Edit this entry  
06
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Empire of Desire

The Empire of Desire

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Seven Kittens

The Seven Kittens

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★
Edit this entry  
07
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Alma Corsária

Alma Corsária

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Edit this entry  
04
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★
Edit this entry