Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★½
Edit this entry  
04
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★½
Edit this entry  
04
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Edit this entry  
04
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read prior review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Earth vs. the Flying Saucers

Earth vs. the Flying Saucers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry