Carl has logged 457 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Role Models

Role Models

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Three Stooges

The Three Stooges

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Page Eight

Page Eight

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Protector

The Protector

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Minotaur

Minotaur

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding: The Year of Our Lord 1983

Red Riding: The Year of Our Lord 1983

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Luther

Luther

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry