Reed has logged 416 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Snow White and the Three Stooges

Snow White and the Three Stooges

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Follow

Follow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Return of Doctor X

The Return of Doctor X

1939
×
★★★
Edit this entry  
12
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★★
Edit this entry  
06
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Come Sunday

Come Sunday

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
78/52

78/52

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
21 Up

21 Up

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
7 Plus Seven

7 Plus Seven

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
7 Up

7 Up

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Edit this entry