Sort by

Joshie has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cube

Cube

1997
×
Edit this entry  
15
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
05
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★
Read the review Edit this entry