• Clash of the Titans

    Clash of the Titans

    ★★★★

    The second half of this movie goes so hard, almost completely dialog free just mystical elemental fantasy action, smoke blood maggots whips fire and fear. Harryhausen was a wizard. Memory burned in my brain of the teacher showing this in middle school english, the class going nuts at seeing titties and ass not once but twice in this PG movie.

  • The Devil Inside Her

    The Devil Inside Her

    ★★★★

    An evil one from Zeb C. Deeply unpleasant, with grimy sex scenes in bucolic environs that must have withered the crops and salted the earth.

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★★½

    A very well directed, nice looking movie that is horribly cast. 2/3 ain't bad.

  • Furies sexuelles

    Furies sexuelles

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Immensely downbeat, sex-negative, almost deliberately un-erotic early French porno from Jess Franco affiliate Alain Payet. Corinne Lemoine stars as Marie-Madeleine, a single mother who is fired from her job as a lingerie sales clerk after she refuses the advances of her boss' loathsome friend. With a former customer as her guide, she becomes a sex worker and solicits johns hanging out at a seedy disco club where much of the rest of the film takes place.

    Lemoine is very good…

  • Cell

    Cell

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Cell the novel is definitely mid-tier King, with a dumb gimmick and outmoded social commentary, and gets really bogged down in unnecessary plot and Tower lore by the end. But the first half is really great, basically King's take on a Romero zombie movie, with all the energy and immediacy of his best short stories or the Bachman books. Cell the movie's paltry attempts at depicting any of that are downright pathetic, with extras looking into the camera and giving…

  • Once Upon A Time Marilyn Jess

    Once Upon A Time Marilyn Jess

    ★★★½

    Michel Caputo's breezy pseudo-documentary chronicle of Marilyn Jess' retirement performance, in a period adult film set in Napoleonic France ("There aren't many porno films with wigs" Caputo quips). Jess certainly had "it" as a performer, and put on a game face for the camera, but it's also clear that she's so over the industry, and ready to move on and do something else. The behind the scenes interviews are interesting; it's no surprise that a porn set is like any…

  • The Raven

    The Raven

    ★★★★

    fun as hell

  • The Boogens

    The Boogens

    ★★★½

    The dog in this is a great actor.

  • Frostbiter: Wrath of the Wendigo

    Frostbiter: Wrath of the Wendigo

    ★★★½

    Evil Dead homage crossed with Redneck Zombies, with an Evil Dead 2 poster on the wall of the cabin in case you didn't get that. Very good grimy monster FX including the huge claymation Wendigo ripping play-doh guys apart and banging on the roof of a doll house. Constant soundtrack, high in the mix, of original songs with lyrics that describe what's happening on screen, whether it's zombies busting out of coffins or chilli being cooked. There's also some wild jazz fusion anime soundtrack music out of nowhere and a blatant ripoff of Prince's "Kiss."

  • The Spore

    The Spore

    ★★★½

    Very low budget covid production horror. Vignettes of one or two people wandering around outside or driving as they unwittingly infect each other with The Spore. Very understated until the end when it becomes Deadly Spawn out of nowhere. Weird background lore you can select your own level of engagement with. Nicely shot, good music. Firmly in the "not bad!" category, don't really understand all the very low ratings on here. The DVD I got from the library skipped and I missed like ten minutes in the middle though whoops.

  • Voices

    Voices

    ★★★½

    Moldy early Hemdale production starring real life couple David Hemmings and Gayle Hunnicutt. An experimental mix of filmed exteriors and video interiors, recently unearthed and painstakingly restored by Indicator. The video sections are indistinguishable from BBC and ITV teleplays of the time, like an episode of Play for Today or a Nigel Kneale special. Has a similar plot as well, with Hunnicutt and Hemmings on holiday to an inherited country estate to mend their marriage after their young son's accidental…

  • Heard She Got Married

    Heard She Got Married

    ★★★★★

    "If you hung a sign out front, can you please take it down?"

    What happens when you subtract (most of) the jokes from a Motern Media production. A "psychological thriller" of actual psychological complexity, a movie (at least initially) about being such a lonely loser you accept the friendship of a bad person, simultaneously capitalizing on their mercenary talent and using your first-hand knowledge of their misdeeds to reingratiate yourself with the people you've fallen away from, even if it…