Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • The Endless

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • The World's End

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • Hugo

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • The Invitation

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 378 Films watched
  • 31.5 Average per month
  • 7.3 Average per week

Milestones

First Film

Deadpool

Jan 1

Most Watched

The Endless

4 times

Star Wars: The Last Jedi

3 times

Better Watch Out

3 times

Tremors

3 times

Spider-Man: Homecoming

3 times

Last Film

Mission: Impossible III

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
141 films
Comedy
138 films
Action
122 films
Thriller
107 films
Sci Fi
93 films
Drama
89 films
Adventure
80 films
Crime
44 films
Mystery
42 films
Fantasy
38 films
USA
301 films
UK
33 films
Canada
31 films
France
21 films
Germany
15 films
Australia
13 films
Japan
11 films
Spain
9 films
Belgium
8 films
China
7 films
English
350 films
French
30 films
Spanish
25 films
German
16 films
Italian
14 films
Russian
12 films
Japanese
11 films
Chinese
8 films
Portuguese
6 films
Swedish
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

William’s most liked review

Buster's Mal Heart

★★★★½

I had a chance to chat with the director, Sarah Adina Smith. And she's a filmmaking prophet who is remapping my brain. I think her work is brilliant and I cannot wait to see what she does next.

filmschoolrejects.com/busters-mal-heart-interview-2288b48dbfeb/

More reviews

William’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

3-Headed Shark Attack
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Love Forbids You

Films William watched in 2017

  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Vacation
  • Warrior of the Lost World
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Hell Comes to Frogtown
  • Vegas Vacation
  • Speed Racer
  • National Lampoon's Vacation
  • White Christmas
  • National Lampoon's European Vacation
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Beyond Skyline
  • Beyond Skyline
  • Get Out
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Shape of Water
  • Women Who Kill
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Mayhem
  • Murder on the Orient Express
  • Thor: Ragnarok
  • Gerald's Game
  • Passenger 57
  • Tragedy Girls
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Malibu Express
  • Caddyshack
  • The Thing
  • Patchwork
  • Patchwork
  • WNUF Halloween Special
  • Wheelman
  • Candiland
  • Better Watch Out
  • Candiland
  • Tremors 2: Aftershocks
  • Tremors
  • Timecop
  • Residue
  • Waterworld
  • Don't Kill It
  • I Know What You Did Last Summer
  • Real Genius
  • Into the Storm
  • The Day After Tomorrow
  • The Babysitter
  • Brawl in Cell Block 99
  • Hocus Pocus
  • Happy Death Day
  • Found Footage 3D
  • Army of Darkness
  • Evil Dead
  • Evil Dead II
  • Back to the Future Part III
  • The Evil Dead
  • Haunter
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Me and My Mates vs. The Zombie Apocalypse
  • Better Watch Out
  • Blade Runner 2049
  • Better Watch Out
  • Dracula 2000
  • Dracula 2000
  • Love Forbids You
  • Lost in Paris
  • Dina
  • Love & Peace
  • Gook
  • Infinity Baby
  • Dave Made a Maze
  • Take Every Wave: The Life of Laird Hamilton
  • Super Dark Times
  • The Road Movie
  • Thelma
  • Brigsby Bear
  • The Death and Life of Marsha P. Johnson
  • The Divine Order
  • Bad Lucky Goat
  • Supergirl
  • The Bar
  • Have a Nice Day
  • My Friend Dahmer
  • Patti Cake$
  • This Is Not What I Expected
  • A Bad Idea Gone Wrong
  • Rosalie Blum
  • Lucky
  • Nocturama
  • Step
  • Killing Gunther
  • Goon
  • Bio-Dome
  • Superbad
  • Flatliners
  • Repo Man
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Hugo
  • mother!
  • It
  • The Ghost and the Darkness
  • Ant-Man
  • Cube
  • True Grit
  • National Lampoon's Loaded Weapon 1
  • Doctor Strange
  • The Lone Ranger
  • Children of the Corn
  • Child's Play 2
  • Prince of Darkness
  • The Slumber Party Massacre
  • Virus
  • Child's Play
  • It
  • The Matrix Revolutions
  • The Animatrix
  • Stripes
  • The Matrix Reloaded
  • Little Evil
  • The Matrix
  • Ingrid Goes West
  • Wonder Woman
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Dave Made a Maze
  • Death Note
  • Maverick
  • Starman
  • 48 Hrs.
  • Sahara
  • The Italian Job
  • Hudson Hawk
  • Critters
  • The Hitman's Bodyguard
  • Gymkata
  • Logan Lucky
  • Death Spa
  • In Bruges
  • The Goodbye Girl
  • Hero at Large
  • Vampire in Brooklyn
  • Spider-Man: Homecoming
  • Down by Law
  • The Man Who Knew Too Little
  • Big in Japan
  • The Razor's Edge
  • The Competition
  • Lost in Translation
  • Spider-Man: Homecoming
  • Quick Change
  • What About Bob?
  • Twins
  • Last Action Hero
  • Sky High
  • Spy
  • The Transporter
  • My Boyfriend's Back
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Girls Trip
  • Slither
  • Dunkirk
  • Karate Kill
  • Scream
  • Tremors
  • Take Me
  • Re-Kill
  • Tango & Cash
  • Tremors
  • The Ninth Gate
  • The Peacemaker
  • Real Genius
  • 3-Headed Shark Attack
  • Private Resort
  • TRON: Legacy
  • Tron
  • So I Married an Axe Murderer
  • Sharknado 4: The 4th Awakens
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • War for the Planet of the Apes
  • Sharknado 2: The Second One
  • Sharknado
  • Police Academy
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Spider-Man: Homecoming
  • My Bloody Valentine
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Madman
  • Terror Train
  • The House on Sorority Row
  • April Fool's Day
  • Happy Birthday to Me
  • The Incredibles
  • Pieces
  • Blood Rage
  • The Mutilator

See all 378

World Map

Highly rated films William is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more