Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Room 666

Room 666

1982
×
★★½
Edit this entry  
11
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★
Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Edit this entry  
12
Dear Diary

Dear Diary

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Winter Nomads

Winter Nomads

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
15
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Edit this entry