Sort by

VAD has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
½
Edit this entry  
06
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
21
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry