Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
VAD

VAD

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for VAD
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • VAD’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Kindergarten Teacher

    The Kindergarten Teacher 2018

    ★★½ Watched by VAD 06 Aug 2022

    can someone tell me what happened in the last 10 minutes

  • Adventure Time: Stakes

    Adventure Time: Stakes 2015

    ★★★★★ Watched by VAD 01 Aug 2022

    best show

  • Glengarry Glen Ross

    Glengarry Glen Ross 1992

    ★★★½ Watched by VAD 23 Jun 2022

    white men in an office throwing tantrums and insulting each other for 96 minutes straight

  • Amadeus

    Amadeus 1984

    ★★★★½ Watched by VAD 23 Jun 2022

    wolfgang is a crazy name

  • Men

    Men 2022

    ★★ Watched by VAD 17 Jun 2022

    I would’ve hated this if I wasn’t already familiar with a24 horror films

  • Before Sunrise

    Before Sunrise 1995

    ★★★★★ Rewatched by VAD 16 Jun 2022

    It’s June 16th <3

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★½ Watched by VAD 25 May 2022

    LOVE YOU UNCLE STEVIE

  • Petite Maman

    Petite Maman 2021

    ★★★★★ Watched by VAD 25 Apr 2022

    This was a beautiful work of art.

  • ATL

    ATL 2006

    Watched by VAD 24 Apr 2022

    OOH *gasp* THIS IS MY SONG! *SCREAMS* DONT PLAY WITH ME RIGHT NOW THIS. IS. MY. JAM.

  • X

    X 2022

    ★★★★ Watched by VAD 18 Apr 2022

    This was definitely granny inspired

  • The Devil, Probably

    The Devil, Probably 1977

    ★★★ Watched by VAD 17 Apr 2022

    3.8 is a little bit too high for a movie like this, vintage french movie privilege smh

  • Before Sunrise

    Before Sunrise 1995

    ★★★★★ Rewatched by VAD 20 Mar 2022

    “Sometimes I dream about being a good father and a good husband, sometimes I feel really close.. but then other times it seems silly, like it would ruin my whole life. It’s not just a fear of commitment or that I’m incapable of caring or loving, because I can. It’s just that if I’m totally honest with myself, I think that I’d rather die knowing that I was really good at something, that I had excelled at something like.. you know… than that i’d just been in a a nice caring relationship.”

    - Jesse in Before Sunrise (1998)

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 13

Review Tags

5
  • netflix
  • halloween 31
  • theatre
  • youtube
  • school
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro