Swarley has logged 81 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
07
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sinister

Sinister

2012
×
Edit this entry  
31
Captive Wild Woman

Captive Wild Woman

1943
×
Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
Edit this entry  
21
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
Edit this entry  
13
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ernest Goes to Camp

Ernest Goes to Camp

1987
×
Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis: The Making of an American Classic

Meet Me in St. Louis: The Making of an American Classic

1994
×
Edit this entry  
11
Skip to My Lou

Skip to My Lou

1941
×
Edit this entry  
11
Bubbles

Bubbles

1930
×
Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★
Edit this entry  
10
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
Edit this entry  
10
Caught

Caught

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
Edit this entry  
08
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
Edit this entry  
01
Predators

Predators

2010
×
Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sin City

Sin City

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Bat

The Bat

1959
×
Edit this entry  
18
The Leech Woman

The Leech Woman

1960
×
Read the review Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Edit this entry