Seamus has logged 216 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sully

Sully

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry