• The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Clearwater

  • The Haunting of Bly Manor

    ★½

  • Run

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★

  • Antebellum

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Unhinged

    ★★

  • Follow Me

  • Candyman

  • Kubrick by Kubrick

    ★★★

  • Shadowed

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Funny Face

    ★★★

  • Fantasy Island

  • Gretel & Hansel

    ★★½

  • Relic

    ★★★½

  • His House

    ★★★

  • Amulet

    ★★★½

  • The Turning

    ★½

  • Viva the Underdogs

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★★

  • The Grudge

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★

  • Black Christmas

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • Countdown

  • 21 Bridges

    ★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • The Silence of the Marsh

    ★★

  • Advantages of Travelling by Train

    ★★★

  • VFW

    ★★★

  • The Beach House

    ★★★★

  • Guns Akimbo

    ★★★½

  • Synchronic

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Waves

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • Nimic

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • Aquaslash

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Dead Water

  • A Good Woman Is Hard to Find

    ★★★

  • The Wretched

    ★★½

  • Vivarium

    ★★

  • Villa Empain

  • Crawl

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Child's Play

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Too Old to Die Young

    ★★★★★

  • Away

    ★★½

  • Domino

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★½

  • QT8: The First Eight

    ★★★