Roberts Ramschfilme has logged 437 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Creeping Flesh

The Creeping Flesh

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sword of God

Sword of God

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Aenigma

Aenigma

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Edit this entry  
05
Amulet

Amulet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Space Amoeba

Space Amoeba

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Love

Love

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dagon

Dagon

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Dracula, Prisoner of Frankenstein

Dracula, Prisoner of Frankenstein

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry