Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Burrow

    ★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Mars Attacks!

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Knives Out

Sep 5

Last Film

The Lego Star Wars Holiday Special

Dec 29

Genres, countries & languages

Comedy
17 films
Drama
15 films
Animation
9 films
Family
8 films
Mystery
7 films
Fantasy
7 films
Action
7 films
Adventure
7 films
Crime
6 films
Sci Fi
6 films
USA
29 films
UK
5 films
Japan
4 films
Spain
2 films
Sweden
2 films
Germany
1 film
Canada
1 film
France
1 film
Denmark
1 film
English
31 films
Japanese
3 films
French
2 films
Latin
1 film
Romanian
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film
Bulgarian
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 51

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Haunting of Hill House
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Jexi
Average weighted rating:

2.3

Films Christoph watched in 2020

  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • The Gentlemen
  • Burrow
  • Soul
  • Klaus
  • A Beautiful Mind
  • Burn After Reading
  • The Queen's Gambit
  • Office Christmas Party
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The World's End
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • The Grand Budapest Hotel
  • Ferdinand
  • Swiss Army Man
  • Sonic the Hedgehog
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Event Horizon
  • Jexi
  • Logan Lucky
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • It Comes at Night
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Haunting of Hill House
  • It Follows
  • Enola Holmes
  • Howl's Moving Castle
  • Weathering with You
  • Midsommar
  • Mars Attacks!
  • The Social Dilemma
  • A Whisker Away
  • Man on a Ledge
  • Knives Out

World map

Highly rated films Christoph is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more