RSS feed for Ray
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bandish

Bandish

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Patrick

Patrick

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lathe of Heaven

The Lathe of Heaven

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
He Knows You're Alone

He Knows You're Alone

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The First Deadly Sin

The First Deadly Sin

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
Fiend

Fiend

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Legend of the Werewolf

Legend of the Werewolf

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Return

The Return

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of an Escort

Portrait of an Escort

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightmares

Nightmares

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Attic

The Attic

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghoul

The Ghoul

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
The Maker

The Maker

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mulberry Street

Mulberry Street

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Almost Human

Almost Human

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Godsend

The Godsend

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Macabre

Macabre

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr Jekyll and Mr Hyde

Dr Jekyll and Mr Hyde

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Darktown Strutters

Darktown Strutters

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Island

The Island

1980
×
★★
Edit this entry