RSS feed for Ray

Ray has logged 69 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Patrick

Patrick

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Legend of the Werewolf

Legend of the Werewolf

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ghoul

The Ghoul

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
Darktown Strutters

Darktown Strutters

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Humanoid

The Humanoid

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Legend of Lizzie Borden

The Legend of Lizzie Borden

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nothing But the Night

Nothing But the Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Pyx

The Pyx

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Return of the Blind Dead

Return of the Blind Dead

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unholy Four

The Unholy Four

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cynic, the Rat & the Fist

The Cynic, the Rat & the Fist

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Seven Deaths in the Cat's Eye

Seven Deaths in the Cat's Eye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Possessed

The Possessed

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ruby

Ruby

1977
×
★★★
Edit this entry  
10
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Asylum

Asylum

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
Apaches

Apaches

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Queens Of Evil

Queens Of Evil

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Fang

White Fang

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Dragonfly for Each Corpse

A Dragonfly for Each Corpse

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Who's Out There?

Who's Out There?

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maybe I'll Come Home in the Spring

Maybe I'll Come Home in the Spring

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amuck!

Amuck!

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stranger in Our House

Stranger in Our House

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Special Cop in Action

A Special Cop in Action

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Violent City

Violent City

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The McMasters

The McMasters

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Violent Naples

Violent Naples

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Howling Beast

Night of the Howling Beast

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
How Awful About Allan

How Awful About Allan

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lover Boy

Lover Boy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry