RSS feed for Ray

Ray has logged 247 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Maker

The Maker

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Almost Human

Almost Human

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Dearest Sister

Dearest Sister

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Pickle

Pickle

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Quake

The Quake

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Pickle

Pickle

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Burden

The Burden

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Maker

The Maker

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Five Fingers for Marseilles

Five Fingers for Marseilles

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Possum

Possum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Polar

Polar

2019
×
Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
88:88

88:88

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Chickening

The Chickening

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Jimmy Carr: The Best of Ultimate Gold Greatest Hits

Jimmy Carr: The Best of Ultimate Gold Greatest Hits

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry