RSS feed for Ray

Ray has logged 144 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightmares

Nightmares

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Attic

The Attic

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghoul

The Ghoul

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
The Maker

The Maker

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mulberry Street

Mulberry Street

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Almost Human

Almost Human

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Godsend

The Godsend

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Macabre

Macabre

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr Jekyll and Mr Hyde

Dr Jekyll and Mr Hyde

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Darktown Strutters

Darktown Strutters

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Island

The Island

1980
×
★★
Edit this entry  
04
For the Love of It

For the Love of It

1980
×
Edit this entry  
01
Hangar 18

Hangar 18

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Witches' Brew

Witches' Brew

1980
×
Edit this entry  
30
The Unseen

The Unseen

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Beach

Blood Beach

1980
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Cataclysm

Cataclysm

1980
×
★★
Edit this entry  
26
The Children

The Children

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
The Burning Train

The Burning Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Dearest Sister

Dearest Sister

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Madman

Madman

1981
×
★★
Edit this entry  
16
White Cannibal Queen

White Cannibal Queen

1980
×
★★
Edit this entry  
11
Harlequin

Harlequin

1980
×
★★½
Edit this entry  
11
The Last Reunion

The Last Reunion

1980
×
★★
Edit this entry  
10
Contamination

Contamination

1980
×
★★
Edit this entry  
10
Antropophagus

Antropophagus

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Cardiac Arrest

Cardiac Arrest

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Alien Dead

The Alien Dead

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cries in the Night

Cries in the Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry