RSS feed for Ray

Ray has logged 100 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Darktown Strutters

Darktown Strutters

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
For the Love of It

For the Love of It

1980
×
Edit this entry  
31
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Witches' Brew

Witches' Brew

1980
×
Edit this entry  
28
Blood Beach

Blood Beach

1980
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mama Dracula

Mama Dracula

1980
×
Read the review Edit this entry  
30
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Gorilla

The Gorilla

1939
×
★★★
Edit this entry  
11
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Africa Screams

Africa Screams

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Society

Society

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Chickening

The Chickening

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ten Tall Men

Ten Tall Men

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jimmy Carr: The Best of Ultimate Gold Greatest Hits

Jimmy Carr: The Best of Ultimate Gold Greatest Hits

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Operation San Pietro

Operation San Pietro

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Deadlier Than the Male

Deadlier Than the Male

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blood Beach

Blood Beach

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jimmy Carr: Funny Business

Jimmy Carr: Funny Business

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Albatross Soup

Albatross Soup

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Laika

Laika

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
O.I.

O.I.

×
★★★★★
Edit this entry  
26
Space Flower

Space Flower

×
★★★★
Edit this entry  
26
Squirrel

Squirrel

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Tenacious D: Post-Apocalypto

Tenacious D: Post-Apocalypto

2018
×
★★
Read the review Edit this entry