RSS feed for Ray

Ray has logged 55 entries for fantasy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lathe of Heaven

The Lathe of Heaven

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Harlequin

Harlequin

1980
×
★★½
Edit this entry  
04
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Q

Q

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Humanoid

The Humanoid

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Q

Q

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Puppet Master

Puppet Master

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Feast on the Young

Feast on the Young

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Border

Border

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Queens Of Evil

Queens Of Evil

1970
×
★★★½
Edit this entry  
01
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Howling Beast

Night of the Howling Beast

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birch

The Birch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
All You Can Eat Buddha

All You Can Eat Buddha

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Everything Is Terrible! Presents: The Great Satan

Everything Is Terrible! Presents: The Great Satan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nova Seed

Nova Seed

2016
×
★★★★
Edit this entry