RSS feed for Ray
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scared to Death

Scared to Death

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hearse

The Hearse

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
He Knows You're Alone

He Knows You're Alone

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mama Dracula

Mama Dracula

1980
×
Read the review Edit this entry  
30
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bloodeaters

Bloodeaters

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death Ship

Death Ship

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Beyond Evil

Beyond Evil

1980
×
Read the review Edit this entry  
28
Agency

Agency

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Demons

Demons

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Pickle

Pickle

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Quake

The Quake

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ghostkeeper

Ghostkeeper

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nesting

The Nesting

1981
×
★★
Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
Edit this entry  
09
Pickle

Pickle

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Burden

The Burden

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Maker

The Maker

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Five Fingers for Marseilles

Five Fingers for Marseilles

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Possum

Possum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hyper Sapien: People from Another Star

Hyper Sapien: People from Another Star

1986
×
★★½
Edit this entry  
04
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Polar

Polar

2019
×
Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Gorilla

The Gorilla

1939
×
★★★
Edit this entry  
11
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★
Edit this entry