Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
A Hero

A Hero

2021
×
Edit this entry  
19
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
Edit this entry  
16
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
Edit this entry  
12
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Dream of Wires

I Dream of Wires

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
Edit this entry  
27
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
11
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fat City

Fat City

1972
×
Edit this entry  
06
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry