Wells has logged 107 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
26
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Murders

Little Murders

1971
×
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Onibaba

Onibaba

1964
×
Edit this entry  
10
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
26
Angela's Ashes

Angela's Ashes

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
Edit this entry  
16
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Box

Black Box

2020
×
Edit this entry  
08
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
Edit this entry  
05
Dead Man

Dead Man

1995
×
Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
Edit this entry  
28
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
Edit this entry  
16
Aniara

Aniara

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Edit this entry  
31
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Revanche

Revanche

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birdwatchers

Birdwatchers

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry