• Prizzi's Honor

    Prizzi's Honor

    ★★

    "Charlie . We've wasted a lot of time" 

    You’re not the only one ! I’ve just wasted over two hours of my life watching a film that has absolutely no idea what it’s meant to be . 

    Charley Partanna is a hit-man who works for the Prizzis, one of the richest crime syndicate families in the country. Unbeknownst to Charley,the Prizzis just hired Irene Walker, a free-lance killer, to eliminate someone who double-crossed them. When Irene and Charley fall in love…

  • The Botanist

    The Botanist

    ★★★★

    "You can't know one's mind by looking at his forehead"

    What a fascinating and inspirational man The Botanist is.

    I watched The Botanist , in my goal to watch a movie produced from every country in the world - This was Tajikistan

  • Chicago

    Chicago

    ★★★

    I have a bit of an obsession with The Oscars . It’s not because I love them , far from it , it’s because I’m increasing bewildered with the best picture winners . Chicago is just one example as it won best picture in 2003 beating the likes of The Hours , The Pianist, Gangs Of New York and Lord Of The Rings : The Twin Towers , all of which are far superior films to Chicago . 


    In 1920s…

  • Pearl

    Pearl

    ★★★½

    I’m not a lover of Horror films,  in fact I tend to avoid them as they do nothing for me but when I see a film is made by A24 I will give it a go because they make some really interesting movies and Pearl is definitely no exception.

    Pearl is trapped on her family's isolated farm. She tends to her ailing father under the bitter and overbearing watch of her devout mother. Lusting for a glamorous life like she's…

  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie

    ★½

    I know it doesn’t help that I’ve never seen an episode of the TV series Bob’s Burgers but I just couldn’t get through all of this . I gave up after half an hour . 
    It gave me the feeling that I was wasn’t in on the joke as I had no idea who or what these characters were or what they were about . 

    I’m sure I’m not the only one who’s not seen the show so why wasn’t…

  • Coin Operated

    Coin Operated

    ★★★

    The evolution of a nerd .

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

    Because of the terrible decisions The Academy have made with best picture winners in recent years , my favourite category at The Oscars is “ Best International Feature Film “ ( or best foreign language film )  because it’s hasn’t yet been tainted with politically correct choices and All Quiet At The Western Front is nominated in the category for 2023 and it should do really well . 


    At the start of World War I, Paul Baumer is a young…

  • The Protégé

    The Protégé

    ★★★½

    It seems to me that every month there is a revenge thriller released and more and more of then revolve around women . I don’t have a problem with that as long as it’s enjoyable. 
    The Protégé ,  thankfully , is definitely enjoyable while at the same time being incredibly dumb. 


    Rescued as a child by the legendary assassin Moody, Anna is the world's most skilled contract killer. However, when Moody is brutally killed, she vows revenge for the man…

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    Sometimes the greatest stories are the simplest. The Farewell is proof of that.
    This is the story of a Chinese family who discovers their grandmother has only a short while left to live and decide to keep her in the dark, scheduling a wedding to gather before she dies.

    It really doesn’t matter that this story revolves around a Chinese family . It could be any family , anywhere in the world .
    I love the dialogue in the film…

  • Amsterdam

    Amsterdam

    ★★½

    Is it finally time that Director David O Russell has been found out ?  
    I’ve seen a few of his films now and all (apart from The Fighter ) have been overrated by critics . Films such as Silver Linings Playbook , American Hustle and Joy ( which was terrible) all received critical acclaim and for the life of me i couldn’t understand why . 
    This time Amsterdam got a cold reception and ironically it’s nowhere near his worst…

  • Our Town

    Our Town

    ★★

    Our Town was one of Paul Newman last film roles and he was nominated for an Emmy for his performance. While he’s probably the best thing about this TV movie , I can only presume 2003 was a very poor year if something like this was even nominated. 


    Thornton Wilder's classic play on Grover's Corners, a fictional small town and its story taking place between 1901 and 1913, dealing with themes as life, death and the everyday routine of its…

  • Smokey and the Bandit II

    Smokey and the Bandit II

    ★★

    I was forewarned about the Smokey sequel from someone who described it as “Awful” and “Embarrassing “ and while I wouldn’t quite go as far as him to describe this film , it is pretty bad . Considering it had a budget four times as big as the first film and a host of famous actors and musicians it really should have been better and even Sally Field describes it as the worst film she ever appeared in. 


    The Bandit…