• Photocopier

    Photocopier

    ★★★★

    I'm rating this film solely because of its quality and the undeniably great cinematography, amazing performances and story's execution. But I believe this could've been better specially Sur's and other victims' character, some scenes and characters were predictable and the film didn't focus on what truly happened on Rama's victims which is timely and relevant to this day. The ending was powerful tho.

    Howerever, as I was reading other reviews here on letterboxd, I've learned about the accused sexual harasser…

  • The Ethereal Melancholy of Seeing Horses in the Cold
  • Antlers

    Antlers

    ★★½

    This is so predictable, forgettable and almost boring. The ending was just blah. The colors/mood of the visuals were great tho.

  • Your Hands

    Your Hands

    ★★★

    This is so cool tho.

  • Closer

    Closer

    ★★

    I really thought I was with someone while watching it, hearing the breath of a man.

  • Human Form

    Human Form

    ★★½

    The dog was handsome. Dog reveaaaal!

  • On the Same Page

    On the Same Page

    ★★½

    It's a unique film, very creative.

  • 3 A.M.

    3 A.M.

    ½

    ????

  • The Realest Real

    The Realest Real

    ★★½

    hahahaha they're your followers hahaha

  • Four Roads

    Four Roads

    ★★½

    I liked this film, very relatable. Love the execution.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    Loneliness is a kind of poverty.

    Please turn away. I feel shy about my new muscles.

    I'm not brave. I just wasn't in the mood to be a disappointment to everybody. Seeking something missing. Missing something left behind.

    Well as usual, the cinematography, framing, colors and the overall vibes of this film was very wesandersonified, the story and the execution was interesting but a bit forgettable. I was supposed to give this a 3, but I added a half star solely because of Timothée Chalamet's appearance.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I truly love this film, the cinematography was just impressive, the framing, the tones and the overall vibe of the visuals was just really effective. The actors were just outstanding and the story was very interesting and intriguing. I really liked how this film connected things and even twisted the story at the end of the film.

    I would totally agree when Peter told Phil that his father told him that he's too strong. Because he really was, and smart…