Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Hundertwasser's Rainy Day

Hundertwasser's Rainy Day

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Dampfnudelblues

Dampfnudelblues

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Inside Men

Inside Men

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Montage

Montage

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★
Edit this entry  
27
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★
Edit this entry  
11
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
I... For Icarus

I... For Icarus

1979
×
★★★★½
Edit this entry