• The Little Things

    ★★★

  • Shawn Mendes: In Wonder

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

  • Ammonite

    ★★★★★

  • Given

  • Tenet

    ★★★½

  • Summer of 85

    ★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • Normal People

  • Your Name Engraved Herein

    ★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Never Rarely Sometimes Always

  • The Outsider

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Looking for Alaska

  • Giri/Haji

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★½

  • The Goldfinch

    ★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Hustlers

    ★★½

  • Babyteeth

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Given

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

  • Dark Phoenix

    ★★★

  • Good Omens

  • Sibyl

    ★★½

  • Matthias & Maxime

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★★★★

  • Little Joe

  • Catch-22

  • And Then We Danced

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Deerskin

  • Aladdin

    ★★★★

  • Chernobyl

  • Roads

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

  • Shazam!

  • The Act

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Dumbo

  • Booksmart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Synonyms

    ★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★