Sort by

Wesley has logged 66 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill Cunningham New York

Bill Cunningham New York

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
25
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malice

Malice

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The American President

The American President

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Always

Always

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry