wesleywalrus has logged 50 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry