¢lars has logged 178 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
Violent

Violent

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
I'm Not Scared

I'm Not Scared

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
25
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
Edit this entry  
24
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry