Jeremie has logged 321 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Playground

Playground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happening

Happening

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Detour

Detour

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bang the Drum Slowly

Bang the Drum Slowly

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spookies

Spookies

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry