Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Point and Shoot

Point and Shoot

2014
×
Edit this entry  
22
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Senna

Senna

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Trials of Gabriel Fernandez

The Trials of Gabriel Fernandez

2020
×
Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Final Year

The Final Year

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Locke

Locke

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Capote

Capote

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry