• Almost Famous

    ★★★½

  • Memento

    ★★★★

  • Shanghai Noon

  • The Green Mile

    ★★★★½

  • Toy Story 2

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

  • Big Daddy

  • The Matrix

    ★★★★

  • She's All That

    ★★★½

  • American History X

    ★★★★½

  • Rush Hour

  • Blade

  • Saving Private Ryan

  • The Truman Show

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • Jackie Brown

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Air Force One

    ★★½

  • Men in Black

  • Con Air

  • Liar Liar

  • Happy Gilmore

  • Heat

    ★★★★

  • Toy Story

  • Empire Records

    ★★★

  • Dumb and Dumber

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Mask

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Jurassic Park

  • The Sandlot

  • Homeward Bound: The Incredible Journey

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • A League of Their Own

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • JFK

    ★★★★★

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • Back to the Future Part III

  • Back to the Future Part II

  • The Little Mermaid

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Field of Dreams

  • The Land Before Time

  • Akira

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • Beetlejuice

  • Adventures in Babysitting

  • Full Metal Jacket

  • Lethal Weapon

  • Top Gun

  • After Hours

    ★★★★

  • Back to the Future

  • The Goonies

  • The Breakfast Club

  • Stop Making Sense

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Scarface

  • Michael Jackson's Thriller

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Manson

  • A Clockwork Orange

    ★★★