• The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★

    why is this 138 mins








    (no disrespect to RP or Tom Holland)

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★

    spectacular 

    Silva a little sus w/ the homies... what do I have to do to be a homie

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    wrong place wrong time eh 

    I would kill myself to make a film this monumental

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★

    who tryna suck on my fingers in the shower

  • Tenet

    Tenet

    I’d like to watch this again before rating but fuck dude the direction is so good

  • The Imposter

    The Imposter

    ★★★

    uhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

  • Senna

    Senna

    pain

  • Inception

    Inception

    ★★★★½

    0_0

  • My Friend Dahmer

    My Friend Dahmer

    ★★½

    Ross Lynch was a treat to watch, however, the rest of the film seemed to lack the suspense and mystery of Dahmer himself. Individual scenes were better than others and the last 15 minutes had some of the films best content. Mediocre, not terrible.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    I listened to the table read of this script for the tenth anniversary (PLEASE STOP grilling me because i didn’t actually watch it) and it made me love the film even more than I did before.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★½

    “I think your best bet is just to learn how to suffer existence.”

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★

    I didn’t think public schools had enough money to be stolen from.